IR (iracionālais racionālisms)

Klusā un zaļā Rīgas centra ieliņā ar īres namiem atrodas būvinženiera un vienlaikus arī īpašnieka Jūlija Reimaņa 1935. gadā projektētā sešu stāvu dzīvojamā ēka ar simetrisku, funkcionāli askētisku fasādes risinājumu un apdari, kas tipiska 20. gadsimta 30. gadu arhitektūrai. Ēkas nedaudz smagnējā un ēnainā elpa mūs pavada pa kāpnēm līdz trešā stāva dzīvokļa ārdurvīm. Lifts nedarbojas. Klusums. Mierīgs zvans. Veras durvis uz pustoņiem un gaismas spēlēm piesātinātu telpu...

Dzīvoklis savas robežas ieguvis pēc Otrā pasaules kara, kad tā platība tika palielināta, pievienojot blakus dzīvokļa labās puses istabu. Tas nolasāms arī dzīvokļu ārdurvju izvietojumā kāpņu telpas sienā - divu ailu vietā ir palikusi tikai viena. Telpu grupai saglabājies sākotnējais nesošais mugurkauls - metāla starpstāvu pārsegumu sijas un mūrēto sienu konstrukcijas. Pēc ķirurģiskās iejaukšanās arhitektam izdevies saglabāt arī lielu daļu dzīvokļa «barošanas» sistēmas: sākotnējos apkures ķermeņus - čuguna ūdens cirkulācijas radiatorus - un to regulējošos mehānismus. Tiem telpā ierādīta īpaša vieta - pasargājot no palodžu uzmācīgajām pārkarēm.

P.S. PVC plakanās, «mākslīgās skropstas» logailas ieguvušas pirms pēdējās pārbūves.
Viss pārējais telpu koptēls radīts pilnībā no jauna, bet iejūtīgi respektējot ēkas tapšanas laiku. Te jāuzteic dzīvokļa īpašnieka un arhitekta vienotā telpas un stila uztvere un saprašanās no pusvārda. Dzīvoklī esošā gaisotne patīkami harmonizē ar nama fasādi un kāpņu telpu. Telpu grupa ir ieguvusi jaunu, savstarpēji papildinošu divu debespušu dabiskās gaismas plūsmu, kas palīdz sakārtot plakņu, nišu un ailu vizuāli telpisko uztveri. Veidojas konkrēta dzīves vide ar kulisēm (plāniem) un gaismēnām, kas tradicionālo taisnstūra telpu palīdz pārvērst ikdienas skatuvē. Plānojums veidots racionāli, semantiski saprotami, saglabājot sākotnējo funkcionālo telpu zonējumu. Pēc anfilādes principa izkārtotās dzīvojamās telpas grupējas ēkas pagalma pusē, saimnieciska rakstura telpas otrpus nesošās sienas ielas ZA pusē.)

Dzīvoklī dominē piesātināts individuālais dizains, kas papildināts ar stilistiski piemeklētu zīmolu aprīkojumu. Dzīvojamās telpās vienkāršiem tehniskiem līdzekļiem (alkīda krāsām) veidota grafiski un koloristiski atraktīva gaiša grīdu plakne. Kā pretstats grīdai - pelēkās sienu plaknes, kas vietām uzirdinātas ar reljefu un tonāli atšķirīgu pasteļtoņu risinājumu. Ažūru vieglumu telpās ienes pēc arhitekta skicēm veidotās stiklotās durvis (izgatavotājs SIA «Aile»). Īpaši piedomāts pie dzīvojamās telpas nedaudzajām mēbelēm - Art deco stilā veidots skapītis, ar autokrāsām krāsots, grīdas koloristisko un grafisko risinājumu dublējošs žurnālu galdiņš, Rolf Benz un Ligne Roset mīkstās mēbeles. Mākslīgais apgaismojums un tā avoti piemeklēti un izvietoti ar pietāti, gaišajā laikā neatņemot galveno lomu dabiskajam apgaismojumam. Noskaņu lieliski papildina Ilmāra Blumberga veidotie mākslas darbi. Virtuve ir pieteikums estētiski utilitāram telpas un aprīkojuma risinājumam ar arhitekta veidotām detaļām, piemēram, vīna plauktu (izgatavotājs «AB virtuves»).

Telpas uzrunājošo sajūtu uzskaitījumu varētu turpināt vēl un vēl... Bet laikam gan nekas nespēs aizstāt tās mirkļa sajūtas, kas raisās, uzturoties šajā vidē, kaut bieži tas ir tikai retušēts «stopkadrs» no dzīves teātra.

LatvijasArchitektūra #4(78)/2008