Park Alley Pulkveža Brieža ielā

Nams ar nosaukumu Park Alley šobrīd ir tikai daļa no plānotā jaunā dzīvojamā kvartāla Pulkveža Brieža ielā. Laika gaitā tam blakus taps līdzīga stila un apjoma ēka, pirms tam nojaucot apbūvi, kas savu laiku godprātīgi nokalpojusi. Daudzdzīvokļu ēku tirgū šobrīd ir diezgan liels ekonomisku, bez liekas greznības un vienkāršos materiālos darinātu dzīvokļu piedāvājums. Tāpēc, iegādājoties dzīvokli, jāņem vērā trīs svarīgas lietas - vieta, vieta un vieta. Pulkveža Brieža ielas tālo galu var uzskatīt par diezgan labu izvēli, jo tas ir samērā tuvu gan Klusajam centram, gan Vecrīgai, tur ērti pieejams sabiedriskais transports, bet ideālā gadījumā tas nākotnē atradīsies jaunā finanšu darījumu un atpūtas centra New Hansa City tiešā tuvumā. Jāpiebilst, ka zemesgabals atrodas UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas Rīgas vēsturiskais centrs aizsardzības zonā, bet tam nav noteikta kultūrvēsturiskā vērtība.

Netālā un klusā bulvāru loka apbūve ir kalpojusi par ēkas koptēla iedvesmas avotu. Vēlme līdzināties vēsturiskā centra jūgendstila un historisma ēku vizuālajiem izteiksmes līdzekļiem ir piešķīrusi nama fasādei jauktu logailu kompozīciju, erkeri un stilizētu mansarda jumta izbūvi. Galveno, pret Pulkveža Brieža ielu vērsto fasādi raksturo ritmiska tumšo balkona joslas izbūvju un erkera vizuālā saspēle ar gaišo, gludi apmesto sienas plakņu daļu, bet sestā un septītā stāva līmenī veidotais jumta slīpums un nelielie balkoniņi piešķir ēkai tieši tos romantiskos vaibstus, kādus sagaidām ieraudzīt vecajā Eiropā, apaudzētus ar sakuplojušām sarkanām ģerānijām balkonu puķu kastēs.

Mansarda jumts sestajā un septītajā stāvā ir apšūts ar krāsotu skārdu un metāla detaļām, bet slīpums vērsts pret Pulkveža Brieža un Rūpniecības ielu, kā arī pret līdzās esošo RIMI ēku zemesgabala dienvidu daļā. Trīs ar tumšo skārdu apšūtās, vertikalitāti akcentējošās balkonu joslas ielas fasādē veidotas, sākot ar otro stāvu līdz pēdējam, savukārt centrālais erkers iezīmējas platāks - ar asimetrisku logaiļu un balkonu izvietojumu. Erkers un tam līdzīgās trīs balkonu zonas galvenajā fasādē akcentē četras ieejas un kāpņu telpas, kas pirmā stāva līmenī savienotas ar gaiteņiem.

Sekojot vēsturiskajiem paraugiem, pagalma fasāde veidota daudz vienkāršāka. Tā ir samērā gluda, akcentētas ir nelielās apakšējo stāvu terases un nelielie balkoniņi ar metāla margām un koka rokturiem. Apdarē pārsvarā izmantots gaišs, gluds apmetums, bet nelielu sienas plakņu daļu sedz kontrastējoši tumšs apmetums. Ēkā ir izbūvēti 100 dzīvokļi, kuru platība ir no 57 m2 līdz 203 m2. To iekšējā apdare ieturēta gaišos, dabiskos toņos, bet interjera detaļas jau ir katra īpašnieka izvēle un iespējas. Būtiski, ka katram dzīvoklim ir sava terase vai balkons, kas pilsētas iedzīvotājam ļauj iegūt telpu arī ārpus mājokļa četrām sienām un pēc savas gaumes un vēlmēm iekārtot omulīgu privāto ārtelpas vidi, cik nu tas pilsētas un kaimiņu tieša tuvuma apstākļos iespējams. Lielākie ieguvēji varētu būt trīs, aptuveni 40 m2 lielo jumta terašu īpašnieki, jo no astotā stāva paveras lielisks skats uz apkārtni un te ir attiecīgi lielāka savrupība.

Dzīvokļu īpašniekiem pieejamas 86 standarta autostāvvietas, kā arī divas autostāvvietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Savukārt ekonomiskā un ekoloģiskā pārvietošanās veida piekritējiem iekšpagalmā pirmā stāva līmenī ierīkotas 34 velonovietnes, no kurām daļa atrodas pie apzaļumotās labiekārtojuma kaskādes zemesgabala ziemeļu daļā, bet daļa - autostāvvietās pie centrālās ieejas un zem pandusa, kurš savieno pirmo un otro stāvu zemesgabala ziemeļu daļā.

Lai nesadārdzinātu projektu, visas autostāvvietas izvietotas ielas un otrā stāva līmenī iekšpagalma pusē zem ēku apjoma. Uz otrā stāva autostāvvietu pagalma pusē norāda atšķirīgie, ambrazūrveidīgie atvērumi sienā, kas nodrošina gan daļēju ventilāciju, gan dabisko apgaismojumu, kā arī kalpo par sava veda dekoratīvo elementu, dažādojot atšķirīgā izmēra logu klāstu. Iebrauktuves nama autostāvvietās ir no Pulkveža Brieža ielas, bet operatīvajam transportam paredzēta caurbrauktuve ēkas galā, kas pieslēgsies jaunbūvējamam namam Pulkveža Brieža ielā 39. Vienlaikus šī caurbrauktuve ieplānota kā ērts gājēju celiņš, kas savieno Pulkveža Brieža ielu ar Rūpniecības ielu. Visas tehniskās un apsardzes telpas atrodas ēkas pirmajā stāvā. Atkritumu novietnes izvietotas pirmajā stāvā ugunsdrošā, ventilējamā un slēdzamā telpā iekšpagalmā zem ēkas apjoma un ar piekļuvi no autostāvvietām pirmā stāva līmenī.

Viens no būtiskiem ieguvumiem ir otrā stāva līmenī paceltais iekšējais pagalms, kas sākas pie centrālā gājēju celiņa mājas ziemeļu puses galā. Savrupa un noslēgta pagalma telpa veidojas, pateicoties ēkas konfigurācijai un apkārtējai apbūvei. Līdzās platai, ar norūsināta tērauda plāksnēm nostiprinātai un apzaļumotai kaskādes veida sienai ierīkotas betona kāpnes, kas ved uz labiekārtoto, privāto pagalma daļu ar dažādām rekreācijas zonām. Piekļūšana paceltajam iekšpagalmam ir arī no autostāvvietām otrā stāva līmenī, kā arī caur kāpņutelpu ēkas dienvidu daļā un pirmā stāva autostāvvietu ēkas centrālajā daļā. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem un māmiņām ar bērnu ratiņiem pieeju labiekārtotajam iekšpagalmam nodrošina lifts.

Pagalms kā milzu pusloka formā izlocīta terase ir sadalīts nosacītās zonās. Vienā galā ierīkots rotaļu stūrītis ar košiem atrakciju rīkiem lielākiem bērniem, bet otrs sākotnēji bijis paredzēts mazuļiem, taču šī iecere nav īsti realizēta. Terašu apzaļumošanai izmantotas dažādu konfigurāciju un izmēru betona dobes, uz kuru apmalēm ierīkotas koka sēžamvirsmas, bet vidusdaļā - apgaismes ķermeņi. Kad kuplāk sazaļos apstādījumi, pagalmiņš priecēs visus iemītniekus, arī tos, kam šobrīd skats atduras pretējās mājas tukšajā sienā. Pamatnes segumam izmantoti koka dēļi kā ierasts terašu pārklājums. Pagalmu norobežojošajai betona sienai piešķirts acij tīkams noapaļojums. Barjera ir pietiekami augsta, lai būtu droša bērniem, tomēr zināma riska zona tā ir, īpaši bumbu spēles laikā.

Pirmais stāvs ar ieeju no Pulkveža Brieža ielas puses atvēlēts komercplatībām, no kurām daļu jau izmanto. Te ir vieta nelieliem veikaliņiem ar nišas produktiem, kā arī specializētiem saloniem vai nelieliem birojiem. Telpas pret ielu atvērtas ar lielām stiklotām vitrīnām, kas ir gana aicinošas un garāmgājējiem ļauj novērtēt piedāvājumu. Pirmā stāva palodzes un sliekšņi ir segti ar granīta plāksnēm, bet ieejas veidotas iedziļinātas, un ārpusē pamatne ieklāta ar granīta āra flīzēm.

Ēkas būvniecības laikā saglabāti visi ielas malā augošie lielie koki, piešķirot šai vietai to apdzīvotības sajūtu, kāda nereti pietrūkst klajā laukā uzceltam objektam. Nams Pulkveža Brieža ielā ar savu neuzbāzīgi gaumīgo koptēlu un Rīgai raksturīgo, saudzīgo attieksmi pret pilsētvidi iekļaujams veiksmīgo daudzdzīvokļu namu projektu sarakstā. Park Alley ēkas iemītniekiem tagad tikai atliek sagaidīt, kad līdzās taps plānotā apbūve un kvartāls iegūs iecerētos vaibstus.

LatvijasArchitektūra #2(147)/2020